Home   News   Song`s   Show  ZAiKS filmContact
 

 

Oferta spotkania z widowiskiem muzycznym napisanym przez znakomitego kompozytora, JANUSZA KOMANA
do tekstów STASZKA GŁOWACZA.

 Inspiracją do powstania tekstów stała się twórczość dwóch laureatów Literackiej Nagrody Nobla: PETER HANDKE i OLGA TOKARCZUK.
Muzyczna podróż po różnych zakątkach świata i wejrzenie w głąb siebie - to motywy przewodnie tego dzieła.

JANUSZ KOMAN (instrumenty klawiszowe), STASZEK GŁOWACZ (wokal) i KRZYSZTOF PUMA PIASECKI (gitary) wprowadzają tym spektaklem widza w świat, który każdy z nas "po drugiej stronie lustra" ma, choć czasem nie zdaje sobie z tego sprawy.

Świat pełen przemyśleń, zastanowienia się nad otaczającym nas światem, ale przede wszystkim nad tym, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy zamknięci w ramach czasu, który nam dano do przeżycia tu na ziemi. pełen emocji, które nas tworzą.

Całość ilustrowana jest materiałem filmowym, który wprowadza do tego widowiska jeszcze jeden element ludzkiej percepcji - bodźce wzrokowe.

Muzyczna i poetycka wrażliwość tego spektaklu powoduje, że w gonitwie codzienności i pędzie życia, jakie nam zgotował świat, przez chwilę zatrzymujemy się i pochylamy nad sobą, aby usłyszeć i zobaczyć kim tak naprawdę jesteśmy i gdzie jest źródło naszego własnego ja. Czy samotność jest stanem upadku, czy zwycięstwa człowieka?

 Program trwa około 90 minut.

 


xxxpropozycja na 2021:

spektakl na motywach powieści "Don Juan" - Petera Handkego i
 "Księgi Jakubowe" - Olgi Tokarczuk

 

 
Peter Handke - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2019 rok.     

Akademia Szwedzka wyróżniła go „za wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”
 
Austriacki pisarz (ur. w 1942 roku w Griffen)
Debiutował prowokacyjnym wystąpieniem na spotkaniu Grupy 47 oraz inscenizacją sztuki Powymyślana publiczność (Die Publikumsbeschimpfung).
Twórczość literacka Handkego od początku była ukierunkowana na wysublimowaną prowokację. Drugim, nie mniej ważnym, komponentem jego działalności pisarskiej stało się literackie zaangażowanie polityczne. Handke wpisuje się tutaj w szerszy nurt literatury politycznej.
Wraz z zabraniem przez niego głosu w międzynarodowej dyskusji na temat rozpadu federacji Jugosławii, w 1991 roku, literackie zaangażowanie polityczne Handkego osiągnęło swoistego rodzaju apogeum.
Don Juan (sam o sobie opowiada).
Błyskotliwy, przewrotny autoportret tytułowego bohatera.
Opowiada całą prawdę o sobie, zadając kłam archetypowi cynicznego uwodziciela ustalonemu przez Tirso de Molinę, Moliera, Mozarta.
 

 

 
Olga Tokarczuk - laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.        

Akademia Szwedzka wyróżniła ją
„za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją ukazuje przekraczanie granic, jako formę życia”.
 
Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy (ur. w 1962 roku w Sulechowie. Zasłynęła takimi powieściami jak „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, którą zekranizowała Agnieszka Holland w filmie „Pokot”.
Tokarczuk sześciokrotnie nominowano do Nagrody Literackiej „Nike”, którą zdobyła w 2008 („Bieguni”) i 2015 roku („Księgi Jakubowe”).
W 2018 została laureatką prestiżowej The Man Booker International Prize („Bieguni”).
Księgi Jakubowe
Dla tych, którzy jeszcze nie czytali – na zachętę. I dla tych, którzy są już po lekturze – wspomnienia.
Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych.
Słowo książka, nie jest w przypadku „Ksiąg Jakubowych” wystarczające. Nie oddaje literackiego rozmachu i ogromu mądrości spisanych przez pisarkę. To jest księga. Księga, która ma sobie ogromną magię i zabiera czytelnika do odległej krainy w „wielką podróż, przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych.” Przenosi w czasie…
Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać, będą mieli dodatkowy bodziec, żeby sięgnąć po „Księgi Jakubowe”.

(Gandalf.com.pl)
 

 

W przedstawieniu biorą udział: Staszek Głowacz - voc, aktor
  Krzysztof "Puma" Piasecki - gitary
  Janusz Koman - keyb

 

Trailer

 

NUTY
PO OBU STRONACH LUSTRA  
   

 

Copyright © Koman Production. All rights reserved.